top of page

Historia i współczesność

   Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest stowarzyszeniem pożytku publicznego, zrzeszającym osoby fizyczne i prawne, działające na rzecz i dla dobra dzieci oraz ich rodziców bądź opiekunów prawnych. Rodowód TPD sięga roku 1919 (2009 – jubileusz 90-lecia), w obecnej formie działa od 1949 r. (połączenie Chłopskiego i Robotniczego TPD).

    O charakterze stowarzyszenia, zakresie podejmowanych zadań, decydują ludzie. Tomaszowskie TPD ma szczęście do oddanych dzieciom społeczników. Warto wspomnieć kilku jego prezesów: Stanisława Włodarczyka (lata pięćdziesiąte), Eugeniusza Muszyńskiego (1975-1994), Teresę Zając (1994 – 2010). Jej staraniem powstała świetlica środowiskowa „Krasnoludek”, to jej wyobraźnia i energia zaowocowała koncertem charytatywnym „Serce na Dłoni”. Teresa Zając potrafiła aktywnie zainteresować i zintegrować mieszkańców wokół działań na rzecz dzieci. Pierwsza „Tomaszowianka Roku”, Kawaler Orderu Uśmiechu i wielu innych, zasłużonych odznaczeń. Obecnie funkcje prezesa pełni Piotr Zieliński, zasłużony działacz TPD.
    W ramach Oddziału Powiatowego TPD działają 43 koła terenowe, prowadzone w szkołach i przedszkolach miasta i powiatu tomaszowskiego. Patronatem stowarzyszenia objęte zostało przedszkole w Inowłodzu. Zarząd Oddziału pełni funkcję koordynatora, inspiruje do działań, wykonuje zadania wynikające ze statutu, a jeszcze więcej z potrzeby serca.
    Zmieniają się czasy, a wraz nimi potrzeby społeczne i indywidualne, zmienia się więc profil działania TPD. W okresie prezesury Eugeniusza Muszyńskiego funkcjonowało kilka kół „tematycznych”, m.in. dla niepełnosprawnych dzieci, dla dzieci na diecie bezglutenowej. Ciekawe zajęcia, pogadanki obejmujące całe rodziny, a szczególnie pomoc w zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt i artykuły żywnościowe, w dobie kolejek i ogólnego niedostatku, było bardzo pożądaną formą działalności. Kolonie w mieście dla dzieci z ubogich rodzin wiejskich pozwalały nie tylko na oderwanie ich od zwyczajowych w tym środowisku obowiązków, możliwości wypoczynku i rozrywki, ale dawały także szansę na zetknięcie z kulturą – zarówno duchową, jak tą, związaną  z codziennym życiem.
    Dziś znacznie zostały wyrównane szanse dzieci z miasta i ze wsi, powszechność urządzeń sanitarnych, komputerów, telewizji, telefonów komórkowych, reforma szkolnictwa, rozwój komunikacji, dostępność dóbr materialnych, powodują, że inaczej postrzegamy służebną rolę wobec społeczeństwa. Zarówno w mieście, jak na wsi, rośnie obszar biedy, bezradności.
    Naszym zadaniem jest niesienie pomocy najsłabszym, a ambicją – otoczenie opieką dzieci uzdolnionych, których nie stać na rozwijanie talentu.
     Wciąż poszukujemy nowych form działania, nie zastępując instytucji staramy się je wspomagać i uzupełniać, szczególnie tam, gdzie są one, mimo dobrej woli, ograniczone względami formalnymi.
     W każdym z nas jest coś z dziecka, więc pomagając dzieciom – pomagamy sobie.
  

Współpraca z instytucjami

 
    TPD współpracuje z licznymi instytucjami i stowarzyszeniami, których lista jest długa, więc należy wymienić chociaż niektóre: sąd, policja, służba zdrowia, MOPS, stowarzyszenia abstynenckie „Ala” i „Azyl”, Stowarzyszenia Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Dom Dziecka, „Arka Nadziei”, świetlice parafialne, sąd rodzinny.

 

Powszechne formy działalności

 
    Praca „u podstaw” odbywa się w 43 kołach, prowadzonych przez nauczycielki. Mają one na co dzień kontakt z dzieckiem, znają jego środowisko rodzinne i społeczne, wiedzą komu i jak można – trzeba pomóc.
     Transformacja ustrojowa poszerzyła margines biedy i patologii, często jedyny ratunek przychodzi ze strony ludzi dobrej woli, przede wszystkim tych zrzeszonych w TPD. Ważnym elementem jest pomoc materialna w formie paczek świątecznych, zapomóg losowych, dofinansowania wycieczek, kolonii, zaopatrzenia w odzież letnią i zimową. Dzieci i ich rodziny korzystają też z pomocy TPD w nauce (wyrównywanie szans), w rozwiązywaniu problemów, szeroko rozumianej profilaktyki. Przed wrześniem dzieci z najuboższych rodzin mogą liczyć na wyprawki szkolne.

 

Socjoterapeutyczna Świetlica Środowiskowa „Krasnoludek”

    

Świetlica „Krasnoludek” powstała 15 lat temu i stanowi chlubę TPD. Obecne lokum obejmuje świetlicę główną, w której dzieci spożywają posiłki, uczą się, odbywają spotkania, mają zajęcia z małych form teatralnych, salę terapii indywidualnej i grupowej, salę komputerową i kuchnię. Niewielka powierzchnia ogranicza liczebność uczestników – 50 dzieci z najuboższych rodzin w mieście, wytypowanych przez pedagogów szkolnych, może korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez placówkę.
    Dzieciom w wieku od 8 do 15 lat świetlica zapewnia opiekę po zajęciach szkolnych, 6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku: pomoc w nauce (zajęcia wyrównawcze, indywidualne i grupowe), rozwijanie zainteresowań, np. zajęcia komputerowe, sportowe, małe formy teatralne, zajęcia plastyczne, przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, zapewnia pełnowartościowy posiłek.
     Pedagodzy i terapeuci znają środowisko rodzinne dziecka, problemy psychologiczne  i socjalne, dzięki czemu zajęcia, prowadzone często w formie zabawy, są elementem socjoterapii i przynoszą pożądane efekty. Najbardziej wymiernym jest stuprocentowa promocja do następnej klasy wychowanków, którzy na ogół mają kłopoty z przyswajaniem wiedzy, koncentracją uwagi, motywacją, nie mają warunków do nauki w domu.
    Dzieci ze świetlicy „Krasnoludek” biorą udział w miejskich imprezach, organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury, Skansen Rzeki Pilicy, m.in. w festynie „Pożegnanie lata”, obchodach Dnia Dziecka, pikniku w ramach programu samorządowego „Lokalni niebanalni”, wizytują i są wizytowani przez mieszkańców DPS, członków stowarzyszeń „Ala” i „Azyl”, koła diabetyków i „Amazonek”. W świetlicy odbywają się spotkania okolicznościowe, m.in. z okazji „Dnia Matki”, „Dnia Dziecka ”, „Dnia Edukacji Narodowej”, tematyczne, np. pogadanki o zdrowym stylu życia, o bezpiecznym wypoczynku (przed wakacjami i feriami). Dzieci, przygotowują oprawę plastyczną, program artystyczny, mają także swój udział w przygotowaniu poczęstunku i obdarowaniu gości. Szczególnie odświętny charakter ma Wigilia i śniadanie wielkanocne.
  „Krasnoludki” mają okazję poznać najbliższą okolicę i swoją ojczyznę na wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, na koloniach, w czasie zimowisk. Wyspecjalizowana kadra pedagogiczna czuwa nad tym, by dzieci bawiąc się i wypoczywając, zdobywały wiedzę, umiejętności, uczyły się żyć wśród ludzi i dla ludzi. Ważnym elementem wychowania jest kształtowanie postawy patriotycznej, co odbywa się m. in. przez udział w obchodach ważnych rocznic i świąt narodowych.
    Rodzice zapraszani są nie tylko od święta – cały rok trwa współpraca w zakresie opieki nad dzieckiem, realizowany jest program pedagogizacji rodziców i opiekunów, integracja rodzin poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu, odbywają się konsultacje, wywiady, przeprowadzane są indywidualne rozmowy. Dorosłych aktywizuje się do wykonywania prostych prac naprawczych, porządkowych, na rzecz świetlicy oraz wspólnych spotkań piknikowych.
  

Bierzemy i dajemy

   
      TPD nie jest dotowane przez państwo. Fundusze stowarzyszenia pochodzą od sponsorów i darczyńców, z koncertu „Serce na Dłoni”, od samorządu miejskiego i powiatowego, (w odpowiedzi na ofertę konkursową), a od 5 lat, z tzw. 1% podatku. Szeroko rozumiana pomoc dzieciom byłaby niemożliwa bez zaangażowania społeczeństwa: osób fizycznych, instytucji, biznesmenów. Każdego roku, w styczniu, organizuje spotkanie noworoczne przyjaciół dzieci, mające na celu integrację i uhonorowanie ludzi dobrej woli. Wszyscy zaproszeni goście otrzymują podziękowania, a wyróżniający się działacze i donatorzy odznaki resortowe i plakietki z logo TPD.
     Od wielu lat, zawsze w maju, odbywa się koncert charytatywny „Serce na Dłoni ”. Impreza ta wrosła w tradycje miasta. Niepowtarzalny charakter i atmosferę wydarzenia roku zapewniają występy znanych tomaszowian, jednoczące ludzi różnych profesji, poglądów politycznych, a nawet wyznań. W przygotowaniach i prezentacjach bierze udział 100-200 osób. Koncertowi towarzyszą dodatkowe atrakcje w formie poczęstunku, upominków, kiermaszu, aukcji darów, kapeli powitalnej, loterii fantowej – pomysłów nie brakuje i każdy rok przynosi coś nowego. Popularność „Serca na Dłoni ” i promocję działań TPD zapewniają lokalne media – tygodnik TIT, sprawujący patronat nad koncertem i telewizja „aMazing”. Dziennikarze są naszymi przyjaciółmi, co okazują po wielokroć, m.in. biorąc osobisty udział w koncercie i innych przedsięwzięciach TPD. TIT w każdym noworocznym numerze publikuje „Złotą Listę Przyjaciół Dzieci”: na początku miała ona 50 pozycji, dziś przekracza 400.
    Także od lat stowarzyszenie prowadzi akcję „Mikołaj dzieciom”. Rozmiary akcji i społecznego w niej udziału przerosły najśmielsze oczekiwania – od obdarowywania na początku 80-100 dzieci, do ponad 1100 obecnie. W czasie trwania akcji organizujemy wystawę prac dziecięcych, związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Świąteczne karty, stroiki, wykonane przez dzieci oraz podziękowania wysyłane są do darczyńców, urzędów, zaprzyjaźnionych osób i firm jako wyraz wdzięczności i pamięci.
    TPD wspólnie z tygodnikiem TIT organizuje akcję „Miś dzieciom”. Fundujemy zabawki, słodycze, maskotki dla dzieciaków, które miały szczęście w losowaniu kuponów drukowanych w tygodniku.
      Dzięki środkom pozyskanym z koncertu „Serce na Dłoni” najbiedniejsze dzieci mogą korzystać z letniego wypoczynku nad morzem. Przebywając na koloniach stają się ambasadorami Naszej Ziemi. Organizują wystawy prac plastycznych i fotografii, występy artystyczne, treścią związane z naszym regionem obdarowują gości materiałami promocyjnym miasta i powiatu.
   Bierzemy od tych, którzy chcą nam pomóc, według ich możliwości. Dajemy z siebie to, co potrafimy, i do czego zobowiązuje nas wielka życzliwość społeczeństwa – zwyczajnych ludzi, małych i dużych firm, instytucji, włodarzy miasta i powiatu.

bottom of page